Príďte zapáliť sviečku na narodeninovej torte Guantánama!

Autor: Peter Weisenbacher | 9.1.2008 o 12:59 | Karma článku: 10,71 | Prečítané:  6086x

Amnesty International vás všetkých pozýva na verejnú akciu organizovanú pri príležitosti šiesteho výročia prevozu prvých väzňov na Guantánamo, ktorej cieľom je žiadať okamžité zatvorenie väznice, k tomuto pozvaniu sa pripájam. Všetci účastníci zhromaždenia a okoloidúci budú môcť zapáliť sviečku na symbolickej torte na počesť „narodenín“ väznice.

Kedy: v piatok, 11. januára 2008 o 15.00 h

Kde: Hviezdoslavovo námestie, Bratislava

Aktivisti budú okrem toho predčítavať básne z nedávno publikovanej zbierky, ktorej autormi sú väzni z Guantánama a tiež rozdávať pohľadnice adresované prezidentovi USA G. Bushovi, ktorými ho žiadajú o okamžité zatvorenie väznice.

Pozadie:
Pred šiestimi rokmi, 11. januára 2002, USA na svoju vojenskú základňu na kubánskom území v zálive Guantánamo previezli prvých väzňov. Na začiatku ich väznili tajne, čo medzinárodné právo považuje za zločin. Až v máji 2006 USA zverejnili zoznam 759 celkovo zadržiavaných väzňov, pričom nie je zrejmé, či ide o úplný zoznam. Odsúdený bol dodnes iba jediný väzeň.

Amnesty International od vlády USA žiada, aby boli zadržiavaní na Guantáname okamžite prepustení alebo súdení v spravodlivých súdnych procesoch. Dôkazy získané mučením alebo neľudským zaobchádzaním nesmú byť prípustné. USA musia prepusteným zabezpečiť primerané odškodnenie a rehabilitáciu, vrátane finančnej kompenzácie. -2980

Viac informácií o kampani Amnesty International „Zatvorte Guantánamo“.

Ak ste sa nestihli zúčasniť osobne, môžete povedať NIE nelegálnemu zadržiavaniu vo „vojne proti terorizmu“ - podpíšte online petíciu !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Kuzminová: Dochádzali mi sily, tŕpli nohy. Prísť s vlajkou však bol môj sen

Kuzminová si pri streľbe opakovala: Ja som tá voda, ktorá ťa drží nad vodou.

ŠPORT

Slováci nevyužili pomoc Rusov. Je to sklamanie, priznal Graňák

Slováci mali šancu priamo preniknúť medzi najlepšiu osmičku.

ŠPORT

Kuzminová nulu nedala, ale stala sa legendou

Slovenská biatlonistka získala na tretej olympiáde tretiu zlatú medailu.


Už ste čítali?