Príďte zapáliť sviečku na narodeninovej torte Guantánama!

Autor: Peter Weisenbacher | 9.1.2008 o 12:59 | Karma článku: 10,71 | Prečítané:  6186x

Amnesty International vás všetkých pozýva na verejnú akciu organizovanú pri príležitosti šiesteho výročia prevozu prvých väzňov na Guantánamo, ktorej cieľom je žiadať okamžité zatvorenie väznice, k tomuto pozvaniu sa pripájam. Všetci účastníci zhromaždenia a okoloidúci budú môcť zapáliť sviečku na symbolickej torte na počesť „narodenín“ väznice.

Kedy: v piatok, 11. januára 2008 o 15.00 h

Kde: Hviezdoslavovo námestie, Bratislava

Aktivisti budú okrem toho predčítavať básne z nedávno publikovanej zbierky, ktorej autormi sú väzni z Guantánama a tiež rozdávať pohľadnice adresované prezidentovi USA G. Bushovi, ktorými ho žiadajú o okamžité zatvorenie väznice.

Pozadie:
Pred šiestimi rokmi, 11. januára 2002, USA na svoju vojenskú základňu na kubánskom území v zálive Guantánamo previezli prvých väzňov. Na začiatku ich väznili tajne, čo medzinárodné právo považuje za zločin. Až v máji 2006 USA zverejnili zoznam 759 celkovo zadržiavaných väzňov, pričom nie je zrejmé, či ide o úplný zoznam. Odsúdený bol dodnes iba jediný väzeň.

Amnesty International od vlády USA žiada, aby boli zadržiavaní na Guantáname okamžite prepustení alebo súdení v spravodlivých súdnych procesoch. Dôkazy získané mučením alebo neľudským zaobchádzaním nesmú byť prípustné. USA musia prepusteným zabezpečiť primerané odškodnenie a rehabilitáciu, vrátane finančnej kompenzácie. -2980

Viac informácií o kampani Amnesty International „Zatvorte Guantánamo“.

Ak ste sa nestihli zúčasniť osobne, môžete povedať NIE nelegálnemu zadržiavaniu vo „vojne proti terorizmu“ - podpíšte online petíciu !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Trump nikomu nechýbal, Biden je prezident

Biden nesľuboval, že Ameriku urobí znovu veľkou. Mal prosbu.


Už ste čítali?